Krajalnice do wędlin

Jaką krajalnicę kupić?

Krajalnice, czyli urządzenia krojące, sprawdzają się zarówno w sklepie, jak i w gospodarstwie domowym, choć stosunkowo niewiele osób się na to decyduje. Warto jednak rozważyć nabycie krajalnicy, gdy zależy nam na ładnych, równych plasterkach. Produkty, które możemy za pomocą tego urządzenia przygotować do podania to przede wszystkim wszelkie wędliny, sery oraz pieczywo, można nią również skroić twarde warzywa i owoce.

Jak zbudowana jest krajalnica?

Powszechnie stosowanym surowcem jest metal, choć krajalnice przeznaczone do eksploatacji w domu mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Podstawową częścią krajalnicy jest obracające się ostrze wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki regulacji zakresu krojenia ustawimy pożądaną grubość plasterków. Można dostosować także prędkość krojenia.

Produkt przeznaczony do skrojenia umieszcza się na prowadnicy. Do tego do krajalnicy dodawane są przystawki, którymi dociśniemy produkt do ostrza, a które zapewnią ochronę naszym palcom. Krajalnica powinna posiadać antypoślizgowe, gumowe nóżki. Ten niepozorny element może być kluczowy dla naszego bezpieczeństwa i komfortu korzystania z krajalnicy.

Rodzaje krajalnic

Wybierając krajalnicę nie zaczynajmy od kryterium ceny, lecz od przeznaczenia. Inna krajalnica sprawdzi się w domu, inna w sklepie bądź lokalu gastronomicznym. Jeśli szukamy krajalnicy do zastosowania w domu, kierujmy się wielkością, bezpieczeństwem i zapytajmy sprzedawcę o możliwość złożenia. Przy poszukiwaniu krajalnicy na potrzeby sklepu, kluczową kwestią jest trwałość. Krajalnica do sklepu będzie od tej domowej większa i cięższa. Ma to związek z użytymi materiałami. Domowa krajalnica może być wykonana z lżejszego tworzywa sztucznego, zaś sklepowa – z metalu. Podczas wyboru krajalnicy należy zwrócić uwagę na parametr maksymalnej grubości krojenia.

Producenci i ceny krajalnic

Gdy zdecydujemy się już na rodzaj i markę krajalnicy, uważnie porównajmy ceny. Te same produkty mogą nosić znacznie różniące się ceny w poszczególnych sklepach, w tym internetowych, a także w serwisach aukcyjnych.

Krajalnice do wykorzystania na stoiskach z mięsem, czy serami, kosztują kilka tysięcy złotych. Przykładowo automatyczna krajalnica do sera firmy MAGA kosztuje 10 tysięcy złotych. Krajalnicę do wędlin tej samej firmy kupimy już za 3 tysiące.

Pośród dostępnych na rynku marek krajalnic do eksploatacji domowej, w tym Bosch, Siemens, Severin czy Krups, wysoką renomą cieszy się Zelmer, w tym modele Alexis. Zaufaniem konsumentów cieszy się także Clatronic. Krajalnica Zelmer Alexis 294,5, pokryta tworzywem sztucznym może nas kosztować od 150 do 200 złotych.W podobnej cenie znajdziemy krajalnicę Severin AS 3948. Tańsza zaś może być krajalnica Zelmer Doris. Wyższa cena może widnieć przy produkcie firmy Clatronic – metalowa krajalnica MA 2964 może kosztować do nawet 290 złotych.

Dynamiczne obrotowe ostrze może wzbudzić obawy i powstrzymać przed kupnem domowej krajalnicy tych, w których domu przebywają dzieci. Faktycznie, krajalnica może być bardzo niebezpiecznym sprzętem, nie tylko dla małoletnich. Należy tu jednak dodać, że w części modeli nóż porusza się podczas stałego przyciskania włącznika, puszczenie go zatrzymuje pracę ostrza. Taka możliwość natychmiastowego wstrzymania krajalnicy nieco podnosi bezpieczeństwo korzystania z niej. W trosce o wygodę natomiast można się zdecydować na model z pracą ciągłą, w którym trzeba przytrzymywać włącznika.